Skip links

Jak czytać dzieciom, które nie lubią czytania

Jak czytać dzieciom, które nie lubią czytania

Dużo się mówi o tym, że należy czytać dzieciom. Wielu rodziców chce to robić, ale czasami okazuje się to trudne. Czasami dziecko nie wykazuje zainteresowania lekturą lub książkami  w ogóle, i nasze próby wspólnego czytania kończą się fiaskiem. Przygotowałam kilka sprawdzonych metod jak czytać dzieciom, pomocnych w radzeniu sobie z taką sytuacją, które sprawią, że te wspólne chwile będą przyjemnością dla obu stron!

Co robić gdy dziecko nie wykazuje żadnego zainteresowania książkami?

Czytaj nawet wtedy gdy wydaje Ci się, że Twoja pociecha nie słucha. Niektórym małym dzieciom trudno jest usiedzieć na miejscu. Pozwól mu chodzić lub cicho się bawić, a Ty czytaj na głos. Czytaj z zaangażowaniem, zachwyć się czasem jakimś obrazkiem i zastanawiaj głośno co będzie dalej… Gwarantuję, że żadne dziecko nie pozostanie obojętne i prędzej czy później zainteresuje się tym co robisz.

Dziecko przerzuca kartki i nie pozwala czytać.

Pozwól mu opowiedzieć jego własną historię lub wspólnie ją ułóżcie. Jeżeli jest zainteresowane tylko obrazkami, pozwól mu je oglądać. Przecież na początku  najważniejsze jest podsycanie naturalnego u dziecka zapału do samodzielnych odkryć.

Dziecko, które umie już czytać, nie chce robić tego samodzielnie.

Nie szkodzi! Gdy na początku nauki czytania ma jeszcze problem ze składaniem liter w słowa, trudno mu zrozumieć treść. Czytaj dziecku i pozwól śledzić wzrokiem czytany tekst. Twoim zadaniem jest nauczenie go miłości do książek i czytania, wiąc niech te chwile będą dla niego przyjemnością i wspólnie spędzonym, w wartościowy sposób, czasem. Warto czytać dzieciom nawet gdy już świetnie same sobie z tym radzą.

Wybieraj książki o tematyce ciekawej dla dziecka.

Jeżeli masz w domu wielbiciela np. samolotów, wyszukaj książkę na ten temat, z pewnością jej się nie oprze. Gdy złapie bakcyla czytania, chętnie sięgnie też po inne książki.

Czytaj z zaangażowaniem!

Nie każdy z nas jest aktorem, ale każdy dysponuje bogatym zestawem środków wyrazu: głosem, mimiką, gestykulacją. Nawet jeżeli na początku wydaje Ci się, że nie umiesz ich odpowiednio ich wykorzystać, to z pewnością, każda kolejna próba będzie bardziej udana. Zainteresowanie dziecka, będzie  największą nagrodą, za poniesiony trud.

A kto powiedział, że czytania nie można zacząć od opowiadania?

Może warto na początek wziąć dobrze Ci znaną książkę do ręki i  opowiedzieć ją dziecku własnymi słowami, pokazując obrazki. Dzieci na początku wolą słuchać opowiadań, umieją bardziej się na tym skoncentrować. Gdy ta forma się sprawdzi i maluch się zainteresuje historią, można w jakimś emocjonującym momencie „zapomnieć” co było dalej, a wtedy… wtedy pomoże Wam książka, w której przecież jest wszystko napisane. W ten sposób uczysz dziecko, że książki są interesujące.

Nie poddawaj się!

Szukaj najlepszej metody zainteresowania przyszłego czytelnika książką. Gdy jedna nie działa, wypróbuj inną. Wyszukuj ciekawe książki i zapewnij dziecku swobodny do nich dostęp. A najważniejsze, nie trać cierpliwości, daj czas sobie i swojemu dziecku.

 

Jeżeli szukasz wartościowych książek dla małego czytelnika, to polecam pozycje znajdujące się na Złotej Liście przygotowanej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Jeżeli szukasz zabawy rozwijającej słownictwo i utrwalającej pisownię, wypróbuj prostą grę dla całej rodziny.

 

 

 

 

 

 

Return to top of page